

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Tolerance | 0.1 % |
| Height - Seated (Max) | 0.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Resistance | 56 kΩ |
| Power Rating | 125 mW |
| Composition(Kit Type) | Metal Film |
| Temperature Coefficient | 25 ppm/°C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 100 V |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 1.4 A |
| Number of Terminations | 2 |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18902
Ext.Price$0.18902
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18902 | $0.18902 |
| 10 | $0.18480 | $1.84800 |
| 50 | $0.18289 | $9.14450 |
| 100 | $0.18100 | $18.10000 |
